2020/21 Mercator-İPM Araştırma Burs Programı

Başvuru Çağrısı: 2020/21 dönemi Mercator-İPM Araştırma Burs Programı

İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi, akademisyenler, gazeteciler ve uzmanları Mercator-İPM Araştırma Burs Programı’na başvuruya davet ediyor. 2020/21 Mercator-İPM Araştırma Bursu Programı için başvuruların son tarihi 29 Mart 2020. Burs Programı, 1 Eylül 2020 tarihinde başlayacaktır.

Mercator-İPM Araştırma Bursu Programı,  İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi’nin bir parçasıdır. Programın amacı, ağırlıklı olarak Almanya’dan gelecek olan araştırmacıların, Avrupa Birliği/Almanya-Türkiye ilişkileri ve iklim değişikliği alanlarında yapacakları araştırmalarla, Türkiye-Almanya ve aynı zamanda Türkiye-Avrupa arasındaki akademik, siyasal ve sosyal bağları güçlendirmektir. İPM-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi, 21.Yüzyılın zorluklarına birlikte hazırlanmak için küreselleşen dünyada bilgi edinme, insan ve fikir değişiminin bir önkoşul olduğu düşüncesi üzerine kurulmuştur.

Mercator-İPM Burs Programı, özellikle Almanya’dan gelen araştırmacılar olmak üzere, uluslararası araştırmacılara, gazetecilere, uzmanlara ve sivil toplum temsilcilerine İPM’de akademik ve pratik projeler yapma fırsatı sunmaktadır. Program, aşağıda belirtilen iki alandaki projeleri destekleyecektir:

AB/Almanya-Türkiye İlişkileri
İklim Değişikliği

Programda, iki farklı pozisyon bulunmaktadır:

Mercator-İPM Araştırma Bursu etkin iş deneyimi bulunan genç araştırmacılara, gazetecilere ve profesyonellere verilecektir. Araştırmacıların, İPM’de akademik ya da uygulama projeleri yürütmeleri beklenmektedir. Yüksek lisans derecesi başvuru için ön şarttır fakat adayların doktora derecesine sahip olması tercih sebebi olacaktır. Doktora derecesine sahip olmayan adaylar, yalnızca pozisyonun gerektirdiği iş tecrübesi ve uzmanlığa sahip olduklarına jürinin ikna olduğu durumlarda programa kabul edilecektir. Almanya -Türkiye ilişkisine odaklanan projeler tercih edilecektir. Adaylar, programa doktora tezlerini finanse etmek için başvuramazlar.

Mercator-İPM Kıdemli Araştırma Bursu dünya çapında saygınlığa sahip, seçkin akademisyenlere ve Almanya-Türkiye ya da Avrupa-Türkiye ilişkilerine önemli katkı yapmış olan sivil toplum kuruluşu temsilcilerine verilecektir. Adaylar İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi’nin ortakları tarafından seçilecektir.

Sorularınız için Mercator-IPC Burs Koordinatörü Pelin Oğuz ile temasa geçmeniz gerekmektedir ([email protected]).

Detaylı inceleme için tıklayın.

Kaynak: ab-ilan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir