Doktora Tezi Araştırma Bursu

Fullbrigth Türkiye, Doktora tezi araştırma bursu başvurusu açtı. Süresi 9 ay olacak bursun son başvuru tarihi 30 Eylül 2020. 

Burs Adı

Visiting Student Researcher

Burs Başlangıç Dönemi

2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemi

Burs Süresi

Bir akademik yıl (9 ay)

Burs Tutarı

 • Bir akademik yıl için 50,000 ABD Doları’na kadar burs imkanı:
  • Eğitim ücreti ve masrafları
  • Aylık yaşam masrafı ödemesi (gidilecek şehre bağlı olarak hazırlanan bir çizelge üzerinden belirlenmektedir)
  • 1000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı
 • ASPE sağlık sigortası
 • Gidiş-dönüş uçak bileti

Son başvuru tarihi: 30 Eylül 2020

Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayın

Kimler Başvurabilir?

Eğitim

 • Türkiye’de bir doktora programına kayıtlı olup son başvuru tarihinde ders aşamasını tamamlamış veya tamamlamak üzere olan ve tez konusunu belirlemiş doktora öğrencileri
 • Doktora yeterliğinin alınması değerlendirme kriteri olmayıp, çalışılacak tez ana konusunun belirlenmiş olması, ABD’ye gidinceye kadar zorunlu derslerin hepsinin alınacak olması ve bursiyerlerin ABD’ye giderken mevcut doktora programlarına halen kayıtlı olmaları gerekmektedir.
İngilizce Bilgisi

Akademik düzeyde ileri derecede İngilizce bilgisi olanlar! İngilizce düzeyini belgelemek için gerekli minimum skorlar TOEFL iBT için 75, IELTS Akademik için 6, Pearson Test of English (PTE) Akademik için 60,  ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) için 75 ve Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) için C’dir.

Sınav sonuç belgenizin orijinalini ya da resmi onaylı bir kopyasını başvuru paketinize eklemeniz gerekmektedir. Fotokopi olan sonuç belgeleri kabul edilmemektedir. ODTÜ İYS ve BÜYES sınav sonuç belgelerinin, sınavı yapan üniversitenin yetkili birimi tarafından resmi onaylı olması gerekmektedir.

Eğer TOEFL veya IELTS sınavlarına yeni kayıt yaptıracaksanız;

 • TOEFL iBT sınavı için B126 kurum kodumuzu kullanarak,
 • IELTS sınavı için “IELTS Recognising Organisations” listesinden Komisyonumuzu seçerek, resmi sınav sonucunuzu Komisyonumuza yönlendirebilirsiniz.

TOEFL, IELTS, PTE Akademik sınavları için hâlihazırda elinizde olan sonuç belgenizi taratarak Komisyonumuza e-posta ile iletmeniz halinde ([email protected]), belgenizin geçerliliğini kontrol ettirip “aslı gibidir” onayı alabilirsiniz. Bu onay, ODTÜ İYS ve BÜYES sınavları için verilememektedir. Bu sınavlar için resmi onaylı sonuç belgenizi göndermeniz gerekmektedir.

Daha önce girilen sınavlar için sınav sonuç belgenizin son başvuru tarihine kadar geçerli olması gerekmektedir (TOEFL, IELTS, PTE Akademik, ODTÜ İYS ve BÜYES sınavlarının 2 sene geçerliliği bulunmaktadır).

! PTE Akademik, ODTÜ İYS ve BÜYES sınavlarından geçerli bir sınav sonucuna sahip olmak sadece Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu’na başvuru için yeterlidir. Bursa aday gösterilmeniz halinde ABD’deki yüksek öğrenim kurumlarına başvuruda kullanmak üzere TOEFL ya da IELTS sınavlarından birine girmeniz gerekebilir. 

Kimler Başvuramaz?
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar
 • Amerikan vatandaşlığı olanlar, “Green Card” sahipleri veya “Green Card” başvurusu kabul edilmiş ve yasal süreçlerini başlatmış olanlar
 • Başvuru ve seçim sürecinde, ABD’de ikamet eden, çalışan veya yükseköğrenim görmekte olanlar
 • Başvuru tarihinden önceki son altı yıl içerisinde, beş yıl veya daha fazla süreyle ABD’de ikamet etmiş olanlar (Bir takvim yılı içinde 9 ay veya daha uzun süre ABD’de yaşayanlar, o yıl ABD’de ikamet etmiş sayılırlar.)
 • Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik ve Psikoloji alanlarının hasta ile birebir teması gerektiren klinik alt dallarında eğitim görmek isteyenler (Bu alanların klinik olmayan diğer alt dallarından başvuru kabul edilmektedir.)
Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Online başvuru formunun “Country Information” kısmında “PhD Dissertation Research Grant”, “Study Plan” kısmında ise “Visiting Student Researcher”ı seçmeniz gerekmektedir.

Başvuru sırasında veya sonrasında GRE veya GMAT sınav sonuç belgeleri gerekmemektedir.

Bursa aday gösterilen kişiler, başvuru sırasında belirttikleri tez konularında sadece küçük değişiklikler yapabilirler ancak tez konusunu tamamen değiştiremezler.

Başvuru için bir ABD üniversitesine kabul almış olmak gerekli değildir. Ancak ABD üniversitelerine kendileri başvurup kabul almış adaylar, kabullerini 2021-2022 akademik yılına erteleterek Fulbright Bursuna başvurabilirler.

Bursa başvuru için üst yaş sınırlaması yoktur.

Engelli kişilerin burslarımızdan yararlanmalarının hem kendilerini hem de Komisyonumuzun programlarını geliştireceğine inanıyoruz. Engelli bir aday olarak ABD’de kendinize uygun bir üniversite bulamayacağınızı düşünüyorsanız, “The Americans with Disabilities Act (ADA)” yasasının ABD’de okuyan Amerikalı ve uluslararası öğrencilerin yasal haklarını koruduğunu belirtmek isteriz. Bu yüzden, Fulbright bursu başvurularınız engellilik durumunuza yönelik herhangi bir önyargı olmadan değerlendirilecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir