Mühendislikte Kadın Olmak: Canan DAĞDEVİREN ile bir Ropörtaj

Bu bir sır değil: Mühendislik sadece erkeklerin dünyası değil. Algılar demografik değişimlerle birlikte değişiyor, ve WILEY mühendislik alanında çalışan kadınların profilini yükseltme ve gelecek nesillere ilham verme hareketinin bir parçası olmaktan gurur duyuyor. Burada; yazarlar, editörler, yayın kurulu üyeleri ve halkla ilişkiler ile birlikte bir dizi röportajda mühendislik araştırmacılarını kutluyoruz. Bu yazıda, Gelişmiş Akıllı Sistemler yayın kurulunda yer alan Canan Dağdeviren ’i tanıyoruz.

S. Adı, mesleki unvanı ve araştırma/çalışma alanı?

C. Canan Dağdeviren, MIT Medya Laboratuarı, Medya Sanatları ve Bilimleri Doçenti, LG Medya Sanatları ve Bilimleri Kariyer Geliştirme Profesörü.

MIT Medya Laboratuarı’ndaki yeni Uyumlu Kod Çözücüleri araştırma grubunu yönetmek için Ocak 2017’de MIT Medya Laboratuarı’nda fakülteye katıldım. Grubum, diğer uygulamaların yanı sıra algılama, harekete geçirme ve enerji toplama için hedef nesneyle yakından bütünleşebilen mekanik olarak uyarlanabilir elektromekanik sistemler yapıyor. Doğadan ve insan vücudundan gelen hayati bilgilerin çeşitli fiziksel kalıplarda “kodlandığına” inanıyorum. Araştırmam, bu kalıpları faydalı sinyaller ve/veya enerji haline ‘çözebilecek’ uygun kod çözücülerin oluşturulmasına odaklanıyor.

S. Bir kariyer yolu veya çalışma alanı olarak neden ve nasıl mühendisliği seçtiniz?

C. Bilimle uzun zamandır ilgileniyorum. Çok genç yaşta bir taşı parçalara ayırarak atomu bulmaya çalıştığımı hatırlıyorum. Bana hep destek olan babam, beni bunun imkansız bir iş olduğunu anlamamı sağlayan bir elektron mikroskobu ile tanıştırdı, ancak çalışma alanı için tutkumu doğruladı. Birkaç ay sonra, babam bana radyoaktivitenin anlaşılması çalışmalarında çığır açan ve Nobel Ödülü’nü iki kez kazanan Fransız bilim insanı Marie Curie’nin biyografisini verdi. İlham aldım ama babamın umduğu gibi değil. Marie’nin “bilimsel aşkım” olan kocası Pierre’e delicesine aşık oldum. Pierre ve kardeşi Jacques ilk olarak 1880’de piezoelektriği tarif ettiler. Yunanca piezein kelimesi “sıkmak ya da basmak” anlamına geliyor ve piezoelektrik malzemeler sıkıldığında, deforme olduğunda ya da çarpıştığında (bir kıvılcım üretmek için iki taşı birbirine çarpmak gibi) bir yük üretiyor.

Bu arayış, büyükbabamın kalp yetmezliği nedeniyle vefat ettiğini öğrendiğimde kişisel bir hal aldı. Bu nedenle, kendime gelecekte kalp hastaları için bir şeyler yapacağıma söz verdim ve bunu başarmak için yaş olarak 28’i belirledim, ki bu büyükbabamın öldüğü yaştı. Şubat 2014’te kalp hastalarına adadığım cihaz tamamlandı ve doğrudan kalbin, akciğerin ve diyaframın hareketinden Piezoelektrik enerjiyi toplamak ve depolamak için yeni bir biyouyumlu cihaz türü geliştirdiğimi detaylandıran çalışmam Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri (PNAS) dergisinde yayınlandı. Bu çığır açan teknoloji, düzensiz bir kalp atışının ayarlama kaynağı olarak kalp pilini değiştirmeyi vaat ediyor ve başarısızlık durumunda hayati organların çalışmasını sağlamak için enerji depolamak için kullanılıyor. Bu çalışmam 29 Nisan 2014’te 20.000 $ ‘lık Illinois İnovasyon Ödülü ile tanındığında ben 28 yaşındaydım!

Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde lisans olarak fizik mühendisliği okudum. Babam bir iş bulamayacağımdan, alanda bir kadın olarak zor zamanlar geçireceğimden endişeliydi, ama ben yılmadım. Malzeme ve fizik mühendisliği üzerinde çalıştım, tüm kıvılcımların arkasındaki bilimi öğrendim ve ilk cihazımı tasarladım; başvurum olmaksızın MIT’de imtiyazlı bir işim oldu!

S. Mühendislik konusunda size ilham veren nedir?

C. Çoğu bilim insanı/mühendis doğadan ilham alır. Bununla birlikte, cihaz odaklı araştırmamız doğrudan aile üyelerimizin ve sevgili arkadaşlarımızın hastalıklarından ve dolaylı olarak da genel olarak insanlıktan ilham alıyor. İspanyol gitarist ve besteci Paco de Lucía’nın dediği gibi, “Eller kalbin söylemek istediklerini yapmanın bir yolunu bulur.” Gelecekte cihaz icatlarımızın birini kullanacak hastalara yardım etme potansiyeli mesleğimle ilgili en heyecan verici şeydir.

S. Mühendislik mesleklerinde/akademisinde kadınlar hangi zorluklarla karşılaşıyor?

C. İnsan vücudu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, insan vücudunun içinde veya üzerinde yaşayabilen ve insan sağlığını gerçek zamanlı, sürekli, kesintisiz ve zahmetsiz bir şekilde çözmeye yardımcı olmak için kullanıcıyla görünmez bir şekilde birleştirilebilen uyumlu cihazlara ihtiyacımız var. MIT Medya Laboratuarı’nda geleceği tahmin etmenin en iyi yolunun aslında bunu yapmak olduğuna inanıyoruz. Daha iyi bir gelecek vizyonunu gerçekleştirmek için medya, sanat ve bilimleri birleştiriyoruz.

 

Kaynak: https://www.wiley.com/network/archive/women-in-engineering-an-interview-with-canan-dagdeviren

Çeviri: Aydın Doğan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir