“YÖK- YABANCI DİL EĞİTİM BURSU” 2019 YILI BAŞVURULARI

“YÖK – YABANCI DİL EĞİTİM BURSU” 2019 yılı başvuruları Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının yaptığı basın açıklamasıyla başlandığı belirtildi. Burs sayesinde Devlet Üniversitelerinde doktoralı öğretim elemanları yurtdışında kendi dil becerilerini geliştirme fırsatı yakalayacak. 

Burs sayesinde niteliğin ve kalitenin artırılmasının yanısıra 2018-2022 Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi’nde yer alan eylem planı çerçevesince, Türk akademisyenlerin yabancı dilde ders verme kapasitelerinin artırılması da planlanmaktadı.

Programa katılabilmek için son beş yıl içinde YÖKDİL, YDS, E-YDS veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen bir yabancı dil sınavından en az kırk beş veya en fazla yetmiş puan aldığını belgelemek zorundludur.  Araştırma Üniversiteleri ve Aday Araştırma Üniversitesi dışındaki devlet üniversitelerindeki doktora derecesine sahip araştırma görevlisi, öğretim görevlisi veya doktor öğretim üyesi kadrolarında görev yapmakta olan öğretim elemanları başvurabilecektir.

Bu sayede akademisyenler yabancı dil becerilerini geliştirecek. Yabancı dilde eğitim verebilecek. Kendi kariyeri için yeni bir fırsat elde etmiş olacak. 

Başvurular 17 Mayıs 2019 Cuma akşamı mesai bitimine kadar devam edecektir. Bursu kazanan adaylara 2 ay ile 6 ay arasında aylık 3.500 TL burs desteği sağlanacaktır. 2018’de bursu kazanan adaylara 2.500 TL destek sağlanmıştı. Destek yine 2 ay ile 6 ay arasında sürmüştü. Bu süreçte ngiltere, Amerika, Kanada, Malta, Almanya, Fransa gibi uluslararası akreditasyona sahip dil okullarında eğitim verilmişti. Bu eğitimler İngilizce, Almanca ve Fransızca dil eğitimleri olarak belirlenmişti.

 

Basın açıklamasının detayları için tıklayınız. 

 

Kaynak: YÖK 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir