Tübitak – MSRT (İran) İkili İşbirliği Çağrısı Açıldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ( Tübitak ) ile İran Bilim Teknoloji ve Yenilik Bakanlığı (MSRT) arasında mevcut İşbirliği Protokolü çerçevesinde ortak araştırma projeleri desteklenecektir.

Ortak araştırma projesi önermek isteyen Türkiye’deki bilim insanlarının, projeyi birlikte gerçekleştirecekleri İran’daki araştırma kuruluşlarında çalışan araştırmacı(lar) ile “proje ortağı” olarak anlaşmaları gerekmektedir. Tek taraflı proje başvuruları kabul edilmemektedir.

Söz konusu ortak projeler yalnızca aşağıdaki öncelikli tematik alanlarda desteklenecektir:

  • Mühendislik
  • Bilgi ve İletişim Teknolojileri
  • Malzeme Bilimleri
  • Enerji
  • Bilişsel Bilim

Son Başvuru Tarihi: 18 Ekim 2019

Başarılı bulunan projelerde yer alan Türkiye’deki araştırma ekibi için Tübitak tarafından proje süresi boyunca maksimum 100.000 TL araştırma desteği, İran’daki araştırmacılar içinse MSRT tarafından proje süresi boyunca 400.000.000 İran Riyali destek sağlanacaktır. Maksimum proje süresi 18 ay olabilmektedir.

Çağrı ile ilgili detaylı bilgiye buradan, başvurular için Proje Başvuru Sistemi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

İngilizce Çağrı Metni için lütfen tıklayınız.

Bu çağır sayesinde Türkiye ile İran arasında bilimsel bir kültür oluşturulması hedeflendiği söylenmektedir. Üniversiteler arasında exchange programları ileriki aşamalarda düşünülmektedir. Öğrenci değişim programlarının öncülük etmesi beklendiği sürecin ileriki aşamalarında akademisyen ve araştırmacı değişim programlarıyla da hedeflenen kapasitye ulaşılacaktır. 

Üniversitelere öncülük eden Tübitak’ın böyle bir girişimi akademisyenler tarafından olumlu karşılandığı belirtiliyor. Lisansüstü öğretim için özellikle bölge çalışmaları, sosyo kültür, coğrafya vb alanlarda çalışma yapan genç akademisyenler için farklı bir fırsat olacağı görüşü ön planda. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir