ÖGESEN: Temel Askerlik Eğitimi Sonrası AKADEMİSYENLER YÖK Emrine Verilsin

Yeni askerlik sisteminde personelin, hem sivil yaşamlarını hem de askeri hayatlarını nasıl etkileyeceği tartışılırken, ÖGESEN ‘den akademisyenler için teklif geldi. 

Güvenlik uzmanlarından alınan bilgiye göre, yeni askerlik siteminin yasalaşmasıyla askerlik görevinin ilk 6 ayını tamamlayan ve ikinci 6 aya uzatma tercihini kullanan gençlere bazı avantajlar sağlanacak.

ORDUDA YÜKSELME

Hem sivil yaşamlarını hem de askeri hayatlarını olumlu yönde etkileyecek avantajların olacağı yeni askerlik sisteminde, personel, sözleşmeli er, uzman erbaş, astsubay ve subaylığa geçişte daha avantajlı olacak. Böylece bir meslek sahibi olma imkanına kavuşacak. Subaylığa kadar giden bir yol açılmış olacak.

PUAN AVANTAJI

Uzman erbaşlığa ve sözleşmeli erliğe müracaatları diğer personele nazaran 100 üzerinden 20 puan avantajlı olarak değerlendirilecek.

HARÇLIK ALACAKLAR

Halen net 2 bin 20 TL olan asgari ücretten az olmamak kaydıyla harçlık alacaklar. Böylece hem kendileri hem aileleri hem de devlet açısından istihdam yaratılmış olacak. Ayrıca sosyal hayatlarına da katkı sağlanmış olacak.

TOKİ’DE ÖNCELİK

TOKİ’de ev sahibi olmaları için öncelik tanınacak. Hizmet borçlanmaları devlet tarafından ödenerek, sigortalı statüsünde çalışmış olacaklar.

ULAŞTIM ÜCRETSİZ

Muhtaç asker ailelerine yardım, deniz ve şehir içi toplu ulaşımdan ücretsiz istifade hakları elde etmiş olacaklar.

Askerlik sistemi açısından ise profesyonel bir kadronun oluşturulmasına zemin hazırlamış olacaklar.

AKADEMİSYENLER Merakta

Bu yeni sistemin bir diğer merak edilen konusu meslek dallarını nasıl etkileyeceği konusudur. Bildiğimiz üzere akademisyenler hayatlarının büyük bir kısmını yüksek lisans, doktora, araştırma, konferansa katılma, makale okuma – yazma vs. gibi bilimsel çalışmalara ayırmaktadır. Öğretmenlik ve Sağlık Çalışanlarının Temel Askerlik Eğitimleri sonrası ilgili bakanlık emrine verilmesi kararı, Akademisyenleri de harekete geçirdi. Bu konu ile ilgili basın açıklaması yapan ÖGESEN (Öğretim Elemanları Sendikası), akademisyenlerin de temel askerlik eğitimleri sonrası YÖK emrine verilip değerlendirilmesini talep etti.

ÖGESEN adına Dr. Vahdet ÖZKOÇAK’ın yaptığı açıklama: 

Gündemden düşmeyen ve Askerlik sistemini baştan aşağıya değiştiren sistem Meclis Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyondan geçen düzenleme bu hafta Genel Kurul’un gündemine gelecek. Düzenlemede bedelli askerlikle ilgili unsurlar da var. Bedelli askerlik kalıcı olacak. 20 yaşını dolduranlar bedelli için başvurabilecek. Bedellide üst yaş sınırı lise mezunları için 22, üniversite mezunları için 28, doktora yapanlar için 35 olacak.

Bedelli askerlik ücreti, memur maaşına endeksli olarak her yıl güncellenecek. Bedel bu yıl için yaklaşık 31 bin lira olacak ve peşin ödenecek. Yeni düzenlemeden doktorlar ve öğretmenler de yararlanacak. Temel eğitim sonrası doktorlar Sağlık Bakanlığı, öğretmenler ise Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilecek. Doktorlar ve öğretmenler görevli oldukları yerlerde askerliklerini yapmış sayılacak. Belirlenen yerlerde devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlayan hekimler ve öğretmenler asteğmen olarak terhis olacak.

ÖGESEN olarak, Birçok akademisyenimiz yüksek lisans ve doktora sonrasında, 30 yaşını geçkin hatta Dr. Öğretim Üyesi veya Doçent olduktan sonra 6 ay ila 1 sene hem akademiden ve bilimsel çalışmalardan uzak kalmakta hem de akademik olarak en verimli dönemini yitirmektedir. Sayısı çok az olan askerliğini yapmamış akademisyenlerimiz için öğretmenler için uygulanan benzer bir akademik askerlik metodu ortaya konabilir ve bu sorun tamamen çözülebilir.

Temel eğitim sonrası doktorlar Sağlık Bakanlığı, öğretmenler ise Milli Eğitim Bakanlığı emrine verileceği belirtilmektedir. Aynı şekilde Temel Eğitim sonrası akademisyenlerin YÖK emrine verilerek ihtiyaç olan Üniversitelerde görevlendirilmesini, Akademik Askerlik olarak tanımladığımız bu sistemin dikkate alınması ve uygulanmasını talep etmekteyiz.

Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Genel Başkan

 

Ahmet Doğan

Araştırmacı - EE Mühendisi İnsan Hakları Savunucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir