Matematik Uzmanı Prof. Dr. Koçer Birkar yılın düşünürü seçildi

Cambridge Üniversitesi’de görev yapan Prof. Dr. Birkar, Matematiğin Nobel’i olarak bilinen Fields Madalyası sahibi. Birkan, 2018 yılında bu madalyayı kazandığı yer olan Brezilya’da çaldırmıştı. Bunun üzerine Rio de Janeiro’da 41 yaşındaki matematikçi Birkar’a Fields madalyasının aynısı tekrar verildi.

İran’ın tarlalarından İngiltere’ye bir “Göçmen Matematikçi”

Birkar, İran’ın Irak sınırı yakınlarındaki bir köyde dünyaya geldi. Dünyaca ünlü matematik uzmanı çocukluk yıllarında çiftçi olan ailesi ile birlikte tarlalarda çalıştı. Birkar’ın annesi hiç okula gitmezken babası ilkokul eğitiminden sonra okula gitmeyi bıraktı.

Profesör Birkar, Tahran Üniversitesi’nde matematik eğitimi aldı. 2000 yılında bir akademik yarışma için İngiltere’ye giden Birkar İran’a geri dönmedi. İngiltere’den sığınma talebinde bulunan bilim insanı, ismini Fereydoun Derakhshan’dan Kürtçe’de “Göçmen Matematikçi” anlamına gelen Koçer Birkar’a çevirdi.

Daha önce, 1 Ağustos 2018’de Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde, matematik alanının “Nobel”i olarak kabul edilen Fields Madalyası ödülüne layık görüldü.

Ödül töreninde, “Umarım aldığım bu ödül 40 milyon Kürt’ün yüzünde bir tebessüme vesile” olur sözlerini sarfeden Birkar’a başkent Erbil’de Selahattin Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verildi.

“Matematik bilimini kullanmadan ülkenizi geliştiremez ve gelişmiş bir ülke kuramazsınız” diyen Birkar’a göre matematiğe hem bir bilim ve hem de bi sanat dalı gibi bakılabilir. Ünlü profesör “Yaptığım bu işin milletimi mutlu olmasına vesile olması beni de çok mutlu etti. Ama sadece bir Kürt bireyinin başarısıyla toplum gelişemez, daha fazla insan yetiştirmemiz gerekiyor. Birini yetiştirmek de çok fazla zaman ve emek gerektiriyor” dedi.

 

Kaynak: euronews.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir