Akademisyen ‘in Bilmesi Gereken 10 İntihal Çeşidi

İntihal, her akademik yazarın araştırma makalesi veya tez yazarken karşılaştığı en yaygın konudur. Duplichecker ve Turnitin gibi ünlü intihal kontrol araçları, intihalleri rapor oluşturmadan önce 10 yaygın tipte sınıflandırıyor. Bu yazıda, her akademik yazarın bundan kaçınmak için bilmesi gereken 10 intihal türünü öğreneceğiz.

 1. “Klon” – İntihali

İntihal klonlamanın aynı şekilde kopyalanması da denir. Klonlamada, bir kişi herhangi bir değişiklik yapmadan başka bir eserini (kelime kelimesine) kopyalar ve kendi işi olarak iddia eder.

 1. “Remix” – İntihali

Remix intihali türünde, bir kişi çeşitli kaynaklardan bilgi toplar ve hepsini tek bir belge olarak karıştırır, sonra işi kendi işi olarak kabul eder.

 1. “Ctrl + C” – İntihali

Yazılı belgede herhangi bir değişiklik yapmadan tek bir kaynaktan kopyalanan metnin önemli bir kısmı daha sonra Ctrl + C tür intihali olarak adlandırılır.

 1. “Hibrit” – İntihali

Hibrit intihal türünde, Mükemmel bir şekilde alıntı yapılan kaynak dokümanlari alıntı yapılmadan yeni bir doküman olarak kopyalanır ve düzenlenir.

 1. “Bul-Değiştir” – İntihali

Kopyalanan içerikteki en yaygın anahtar kelimeleri ve cümleleri değiştirmek ve gerekli belgede değişiklik yapmamak “Bul ve Değiştir” – intihali türüne denir.

 1. “Geri Dönüşüm” – İntihali

Geri dönüşüm de öz-intihal denir. Uygun bir alıntı yapmadan birinin kendi belgesinden borç alma eylemine atıfta bulunur.

 1. “Mashup” – İntihali

Yazılı belge birden fazla kaynaktan kopyalandığında ve hepsi herhangi bir alıntı yapılmaksızın birbirine karıştırıldığında, mashup intihal türü denir.

 1. “404 Hatası” – İntihali

“404 Hatası” – intihali, sekizinci en önemli türdür. Bu konuda, bir kişi çeşitli kaynaklardan kopyalayarak bir belge oluşturur ve alıntı ile tek bir belge olarak hazırlar. Ancak eğer alıntı yanlışsa veya mevcut olmayan kaynaklara yol açacaksa, buna 404 intihali türü adı verilir.

 1. “Toplayıcı” – İntihali

Bu tür intihal türlerinde, yazılı belge tüm uygun alıntıları içerir, ancak orijinal eser içermez, daha sonra toplayıcı intihali olarak adlandırılır.

 1. “Yeniden Tweet” – İntihali

Yazılı tüm belgeler uygun şekilde işaretlenmiş işaretlerle mükemmel görünüyorsa, ancak yine de belge orijinal metnin yapısını veya ifadelerini andırıyorsa, Re-Tweet intihali denir.

İntihali önlemek için ipuçları
 • Açıklamaya başlamadan önce orijinal belgeyi birkaç kez okuyun ve anlayın.
 • Orijinal belgeden hiçbir kelime veya cümle kopyalamayın.
 • Tüm kaynaklara (Kitap, Dergi, Web Sitesi, Video vb.) Uygun alıntılar yapın.
 • Çevrimiçi kaynaklardan alıntı yapılması durumunda, girilen tarihi ve uygun URL’yi referansa dahil edin.
 • Ortak ifadelerin ve tanımların herhangi bir değişiklik yapılmadan belirtilmesi ve alıntılanması gerekir.
 • Herhangi bir akademik belge yazarken “referanslar” bölümünü eklemek için pratik yapın.
 • Dokümanınızı göndermeden önce tüm alıntılarınızı onaylayın.
 • Son olarak, yazılı belgenin orijinalliğini sağlamak için ünlü intihal yazılımlarından herhangi birinin intihal raporunu alın.

Umarım, bu, akademik yazarların, yaygın olan 10 intihal türünü ve ciddiyetini bilmelerine yardımcı olacaktır.

Üniversitelerdeki durum hakkındaki yazıyı okumak için tıklayınız.

Kaynak: ilovephd.com (çevrilmiştir)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir